Salı , Aralık 22 2020
Anasayfa / AHİLİK / Geçmişten Günümüze Ahilik, Yerli ve Milli Alandaki Gelişmeler

Geçmişten Günümüze Ahilik, Yerli ve Milli Alandaki Gelişmeler

Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği (AHİSİAD) ve İHH ortaklığında Pendik Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen “Geçmişten Günümüze Ahilik” ve “Yerli ve Milli Alandaki Teknolojik Gelişmeler” konulu semineri icra ettik.

Programın açılışını yapan İHH Pendik Temsilciliği Filistinde, Gazze’de vb. zulümün olduğu her yerde, yardıma ihtiyacı olan herkesin yardımına can ile baş ile koştuklarını, yurt dışında açılan yardım kampları ve yapılan yardımlar hakkında bilgiler verdi.

Genel Başkanımız Sayın İbrahim ÇAM “AHİ ADAYI” gençlere seslenerek, Ahiliğin kelime anlamının “kardeş” olduğunun altını çizerek konuşmasına başladı.Ahiliğin temelinin helal kazanma, ortakça üretebilme ve gönül rızası ile paylaşabilme olduğunu ifade etti.Ahiliğin Kurucusunun Ahi Evran olduğunu ve Ahilik Teşkilatı’nın Selçuklular ve Osmanlı Devletinde önemli rol oynadığını ve yine Anadolu Kadınlar Birliği (Bacıyan-ı Rum) ‘un Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı tarafından kurulduğunu anlattı.

Ahiliğin sorumluluğunu ve manevi ağırlığının farkında olmak ve bu değere yakışır bir şekilde hareket etmek gerektiğini belirtti.Meslek Liselerinin önemini ve meslek liselerinden yetişen öğrencilerin ekonomi ve toplumda yerinin çok önemli olduğunu ve bu ülkenin kalkınması ve ilerlemesinde önemli rol oynadıklarının altını defalarca çizen genel başkanımız, değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini ifade ederek konuşmasına son verdi.

Program Uçak Mühendisi Faruk KESEKÇİ ‘nin Milli ve Yerli Alandaki Teknolojik Gelişmeler başlıklı sunumu ile sona erdi.

Kontrol Edin

Ahilik Nedir?

Ahilik Tarih alanına çıkışlarından bugüne dek varlıklarını sürdüren çok az ulustan biri ve en başta …