Pazartesi , Mart 29 2021
Anasayfa / HABERLER / Ahisiad Sanayide Kümelenme için Gaziantep ‘te

Ahisiad Sanayide Kümelenme için Gaziantep ‘te

Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği (AHİSİAD) Sanayide Kümelenme için Gaziantep ‘te ilk adımları attı.

Gaziantep’te “Ahilik Temelli Kümelenerek Kalkınma Araştırma ve Uygulama Projesi” çalışmaları kapsamında Hasan Kalyoncu Üniversitesinde icra edilen programa AHİSİAD Genel Başkanımız İbrahim ÇAM, AHİSİAD-AHİKAM Bilim Kurulu Başkanımız Prof.Dr. Ahmet Kala, AHİSİAD Başkan Vekili Halil HIZ, AHİSİAD Bilim Kurulu Üyemiz Prof.Dr.İ.Hakkı ERASLAN ve üniversite uzman akademisyenleri katılım sağladılar. Program Rektör Prof. Dr. Edibe SÖZEN öncülüğünde teori ve uygulamada uzmanlarla istişare toplantısı ile başladı.

Bilim Kurulu Başkanımız Ahmet KALA sunumunda kümelenmenin rekabet avantajına örnek olarak 1990 da çöken Doğu Blok’u sonrası bölge tedarikçilerinin önce dünyanın en eski kümelenmiş bölgesi Mahmutpaşa Laleliye geldiğini Özal’ın bavul ticareti muafiyeti gibi pratik katkılarıyla Türkiye büyük bir şans yakaladı. Âmâ 10 yılı aşmadan tedarikçi müşteriler Çin’e yöneldi. Çünkü Çin Ahi Evran’ın kümelenme modeliyle kurulan Mahmutpaşa Laleli benzeri sektörel kümelenmiş bölgeler oluşturarak ürün fiyat çeşitliliği sağlayıp etkin küme yönetim modeli ile daha büyük cazibe merkezleri oluşturmuştu. Mahmutpaşa Laleli çöküş sebeplerinden biri yüzyıllarca bu kümelenmiş sektörleri yöneten “Ahi Baba” lakaplı Ahi Kethüdaların yerini alacak uzman yeni küme yöneticilerinin olmamasıydı. Bu dönemde Çin alibaba.com adlı büyük dijital kümeyi kurarken Ahi Baba’yı da taklit etti, dedi.

Rektör Prof Dr. Edibe SÖZEN Başkanlığında devam eden programda Gaziantep Sanayi Odası Başkanı, Ticaret Odası Başkan Yardımcısı, Ticaret İl Müdürü ve alanında Profesörlerin katıldığı programda Ahisiad Genel Başkanımız ÇAM ve Ahisiad Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr. İsmail Hakkı ERASLAN yapmış oldukları sunumlar sonrasında Gaziantep’de Ahilik Haftası kutlamalarının da istişare edildiği toplantı Gaziantep’de Kümelenme Çalışmaların başlatılması yönündeki ortak karar ile sona erdi.

Kontrol Edin

Genel Başkanımız ST Endüstri Radyo Canlı Yayın Konuğu oldu

Genel Başkanımız İbrahim ÇAM ST ENDÜSTRİ RADYO ‘nun Canlı Yayın Konuğu oldu. İbrahim ÇAM: Yönetimsel …