Cuma , Mayıs 24 2019

365 GÜN AHİLİK SEFERBERLİĞİ KAPANIŞ PROGRAMI YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Pendik Kaymakamlığı, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği (AHİSİAD)’ın ortaklaşa, Pendik’teki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde etkinlikler düzenleyip ahilik bilinci oluşturarak ahi zanaatkârların yetişmesine katkı sağlamak, öğrencilerin mesleki gelişimlerine destek olmak, öğrencilere hedef ve sorumluluk bilinci aşılayarak öğrencilerin özgüven ve ahlak kazanmalarını amaçlayan “Gençlerimize Güveniyoruz” projesinin kapanış programı 15 Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi öğrencilerinin katılımıyla Yunus Emre Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği Genel Başkanı İbrahim Çam konuşmasında,”Bu program Ahi çırakları için, öğrencilerimiz için yapılmış bir programdır.Dedemizden bize anamızdan emdiğimiz ak süt gibi miras olan Ahilik sistemi ülkemizde hatırlatmak ve uygulamak amacıyla bir araya gelmiş ticaret yapan bir toplululuğuz.Ticarete nasıl bakıyoruz biz, Ticarete Hazreti Peygamberimizin ifadesinde olduğu gibi rızkın onda dokuzu ticaret yapmaktadır dediği için, rızkın onda dokuzuna talip olan bizler ticaret yapıyoruz.Ticaret yapan insanlar olarakta yine dinimizin emrettiği şekilde, insanın sosyal bir varlık olması sebebiyle etkileşim içinde olduğu diğer insanlara fayda sağlaması gerektiği için bu ticareti yapan bizler bir araya gelerek paylaşmamız gerektiğini, dedemizin bize miras bıraktığı ahiliğin temeli olan cömertliği uygulamak için bir araya geldik.

Bunu yaparken de ahiliği bize sistem olarak hazırlayıp sunan bugün koltuğunu doldurmuya çalıştığımız Ahi Evran Hazretlerinin şu cümlesini kendimize kılavuz edindik, “Ahilik dünya hayatında ticaret yaparken, ahireti kazanabilmektir.”Ticaret okadar zor bir iş ki! Hile, hurda, yalan, dolan, sözünü tutmama bu işin doğal mecrasına girecek ki! Ahi olabilmek için işte cenneti kazanabilecek kadar zor bir ticareti yapabilenler ahidir.Bizlerde bu sözü kendimize kılavuz ederek, gayret içindeyiz, mücadele içindeyiz.Bu sözler hamasi kalmaması için önce kapımızın önünü genel merkezimizin olduğu Pendik’teki 15 Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinden başladık.Sayın kaymakamımız ilçe milli eğitim müdürümüz okul müdürlerimiz öğretmenlerimiz ve siz öğrencilerimiz bu proje ile birikimlerimizi aktarmamızı sağladınız. Ahisiad yönetim kurulu adına teşekkür ediyoruz. Biz vazifemizi yaptık, bir göle bir damla bıraktık, ilk halkasını siz oluşturdunuz bu projenin sahibi sizlersiniz, emnaete sahip çıkın, dedeniz Ahi Evren’e, hanımefendiler nineleri Fatma Bacıya sahip çıkacaklar.”

Pendik Kaymakamı Sayın Yılmaz Şimşek konuşmasında, “Yaklaşık 2 ay önce bu projeyi başlatmıştık, bugünde finalini gerçekleştiriyoruz.Bugün anlamlı bir gün ramazan arefesindeyiz bir cuma gününde bu finali gerçekleştiriyoruz.Bu vesile ile tüm islam aleminin ramazan ayını tebrik ediyorum.12 yy Ahi Evran tarafından başlatılan bu sivil toplum harekatı, bugüne kadar devam etmiş ve gerçekten toplumuzda büyük bir ses getirmiştir ve yankı bulmuştur.İçinde karşılıklı saygı sevgiyi,karşılıklı sosyal yarıdmlaşmayı, fakiri fukarayı gözetmeyi,sosyal adalet gibi çok etik ve ahlaki değerleri taşıyan ahilik kurumunu günümüzdede devam ettirmek gerçekten çok önemli.Bunuda en iyisi öğrencilerimize sevdirmek büyük anlam taşıyor.Bu projede bunu başarmak için başlatılmış bir projedir.Gençlerimize ahilik teşkilatını, geleneğini tanıtmak onlara bunu sevdirmek benimsetmek bu gelenekleri yaşamlarının bir parçası haline getirmek için bu proje başlatıldı.Bu projeye vesile olan Ahisiad Başkanımız İbrahim Çam bey’e ve ekip arkadaşlarına, Öğretmenlerimize, öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

Pamukkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Turgut Tok, “Türk Kültür Tarihinda AHİLİK” konulu konuşmasını gerçekleştirdi.İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ahmet Kal’a, “İş dünyasına göre AHİLİK” konulu konuşmasını gerçekleştirdi.Programda Zanaatlarını Ahilik ilkelerine göre icra eden Firmalara Ahilik Beratı takdimi yapıldı. 30 Yıldır gerçekleştirdiği Gıda Üreticiliğinde Ahilik ilkelerine uygun olarak yapmış oldukları hizmetlerinden dolayı İstanbul halkının teveccühü ile ERKONYALILAR Firmasına, 30 Yıldır gerçekleştirdiği Taş İşlemeciliği zanaatında Ahilik ilkelerine uygun olarak yapmış oldukları hizmetlerinden dolayı GRANİTAŞ A.Ş. Firmasına, 43 Yıldır gerçekleştirdiği Unlu Mamul Üreticiliği zanaatında Ahilik ilkelerine uygun olarak yapmış oldukları hizmetlerinden dolayı Pendik Halkının teveccühü ile BAŞARAN EKMEK FIRININA uygulamış olduğu ASKIDA EKMEK uygulaması ile Ahilik Beratı verilmesi Ahisiad tarafından uygun görülerek Ahisiad Genel Başkanı İbrahim Çam tarafından takdim edildi.

-”Gençlerimize Güveniyoruz” projesi kapsamında Ahilik İlkelerinden hareketle İş hayatında ahlaki duruş konulu kompozisyon yarışmasında;

1.Pendik Prof.Dr.Hulusi Behçet mesleki ve Teknik anadolu Lisesi öğrencilerinden Edanur Adak

2.Pendik İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Deniz Akbulut,

3.Pendik Melek Aknil Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Aleyna Der’e Ahisiad tarafından hediye çekleri takdim edildi.

Programın anısına, Prof. Dr. ahmet Kal’a, Prof.Dr Turgut Tok, Milli Eğitim Şube Müdürü Salih Açıkel,Tarım İlçe Müdürü Mustafa Gökdoğan, Türk Eğitim Sen 6. Nolu Şube Başkanı Sami Çelik, Eğitim Birsen 4.Nolu Şube Başkan Yardımcısı Metin Aktaş, Gurbetçiler Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Erol Köstek, Tibet Holding Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yıldız’a günün anısına Ahisiad Ahi Evran hediyesini Pendik Kaymakamı Yılmaz Şimşek takdim ettiler.Kaymakam Şimşek’e hediyesini ise Ahisiad Genel Başkanı İbrahim Çam takdim etti.

Program toplu fotograf çekimi ile sona erdi.

Kontrol Edin

Ahisiad Başkanı Dr.Devlet BAHÇELİ ‘yi ziyaret etti

Ahisiad Genel Başkanımız İbrahim ÇAM bey MHP Genel Başkanı Dr.Devlet BAHÇELİ ‘yi makamında ziyaret etti. …