Perşembe , Eylül 16 2021
Anasayfa / Basında Yer Alan Haberler / 21 Ahi Ruhlu Adam Bir Araya geldi

21 Ahi Ruhlu Adam Bir Araya geldi

HABERİ MEDYA PENDİK ‘TE OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ..

Pendik Green Park Otel’de 21 Girişimci İş Adamı Türk Ahileri Sanayici İş Adamları Derneği’nin kuruluşu amacı ile bir araya geldi.Dernek’in kuruluş amacı Kurucu Genel Başkan İbrahim Çam tarafından şu sözler ile ifade edildi.

 

Kıymetli Basın Mensupları,

21 AHİ Ruhlu Girişimci Vatanseverin kurduğu TÜRK AHİLERİ SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ mizin  Basın Toplantısına hoş geldiniz şerefler verdiniz.

Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Aziz Milletimizin sorumluluk bilincince olan fertleri olarak, Dünya ve Ülkemizin ekonomik  gündemini ve bu gündemin mesneti olan fikir ve zikirleri bugüne kadar  yakından takip ettik. Milletler mücadelesinde ayakta kalmanın en önemli faktörünün insan kaynaklarının verimli kullanımı, girişimci ruh, doğru alanda ve teknolojik yenilikleri hazmetmiş  güçlü birliktelikler ve sürdürülebilir yatırımların sonucunda ortaya çıkan MARKA lar olduğunu görmekteyiz. Ülkemiz  bu anlamda son yıllarda ciddi bir atılım içinde olmakla birlikte, fikirde ve zikirde hatta milletimizin  ortak paydalarında bile yıpranma, parçalanma, bazen bilerek iğdiş edilme gayretleri bizleri ziyadesiyle insiyatif alma gereği hissettirmiştir. Bu negatif farkındalık bir çok milletleşmemiş dünya ülkesinde bile sanal ortak paydalar ile ortadan kaldırılmış dışa karşı tek yumruk olunmuştur. Markaları ile ihracat kalemleri inanılmaz rakamlarda olan Marka- teknoloji ihraç eden  ülkelerin başarı hikayeleri artık  sır değildir. Ülkemizde yetişmiş alanında uzmanlaşmış girişimci ruhlu birçok değerimiz maalesef doğru istihdam edilememekte, desteklenememektedir. Girişimci ruhu mevcut insanımız alan darlığı ve imkansızlıklar nedeniyle başka ülkelerde buldukları imkanlar neticesinde mucizeler yaratmaktadırlar. Bu acı gerçeğin net sonucu KATMA DEĞERİ YÜKSEK insanımız elimizden uçup gitmekte, kendi insanımızın başka ülkelerde ortaya koyduğu KATMA DEĞER bize ciddi bedellerle İthal edilmektedir. Bunun yanında ülkemizde üretim yapanların sayısının hızla azaldığını, Girişimcilerin eğitilmemesi ve  desteklenmemesi sonucu  yeni işyeri açanların % 25 in 2 yıl içinde kapandığı yetkili kurumların beyanında gözlenmektedir.  Ekonomide yaşanan tutarsızlıklar ve bunun sonucunda yaşanan ekonomik krizler yanında ticari kurallardaki boşluklara birde ticari ahlak ve doğruluk zaafiyeti olan esnaf ve sanayiciler eklenince Ticarette ciddi güven bunalımı ortaya çıkmış, ‘ticarette babana bile güvenme’ gibi Milletimizin inançlarına Değerlerine ters, yürek burkan deyimler dillerde dolaşmaktadır.

İşte tam bu anlamda; sanat, ticaret ve mesleğin, olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir alaşımı olan Ahilik bizlere ŞİAR olması gerekmektedir.  Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da meslek sahibidir. O bununla birlikte olgun, ahlaklı, merhametli, iyi­liksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişidir.

XIII. Yüzyılın ilk yarısında Anadolu Selçuklu Türklerinin ekonomik yaşamında çok etkin rol oynadığını gördüğümüz ahilik, uzun yıllar boyu Türk ahlakının da simgesi olmuştur.

Ahlakla sanatı ve onun kollarını, dallarını yoğurarak kişinin ruhunda, etinde kemiğinde özümlemiş bir kurumdur ahilik.

Bizler Bugün itibariyle özüne Ahiliği sindirmiş 21 arkadaşımız TÜRK AHİLERİ  SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Genel Merkezini İstanbul da kurmuş bulunmaktayız. Ayrıca  Avusturalya, Amerika, Almanya ve Ülkemizde altı ilimizde olmak üzere çalışmalar tamamlanmış  çok kısa süre içinde şubelerimiz açılacaktır. Bizler Ülkemizde mevcut birçok benzer dernekten farklı olarak, Milleti ve Bayrağı ile sorunu olmayan her girişimciyi destekleyecek, Her yatırımcıya kucak açacağız. Milletimize ve devletimize katma değer sağlamak için Plan ve Projeli hareket ederek, verimli sonuçlar almayı hedefleyen derneğimizin Misyon ve Vizyonunun temelinde İnsana yatırım, girişimci insanımıza yardım ve ihtiyacı olan insanımıza destek  vardır.  Bu desteğin özü de TÜKETME özendirmesi olan BALIK VERME değil üretmenin özü olan BALIK TUTMAYI öğretme desteği  olacaktır.

Kıymetli Basın Mensupları,

Derneğimize katılım şartı AHİLİK değerleridir.

Ahi olacak kişinin üç şeyi hep açık, başka üç şeyi de hep kapalı ol­malıdır. Açık olması gerekenler:

1- Ahinin eli açık olacak: Yoksullara, düşkünlere yardım etmek için.
2- Kapısı açık olacak: Konuk olmak ya da ondan bir şey istemeye ge­lenler için.
3- Sofrası açık olacak: Yoksullara, düşkünlere, konuklara yemek ye­dirmek, açları doyurmak için.

 

Kapalı olacaklar da üçtür:

Gözü bağlı olmalı: Kimsenin ayıbını görmemek, kimseye kötü gözle bakmamak için.
2- Beli bağlı olmalı: Kimsenin ırzına, namusuna, haysiyet ve onuruna kötülük etmemek için.
3- Dili bağlı olmalı: Kimseye kötü söylememek, kimse hakkında iftira etmemek, münafıklık, koğuculuk yapmamak için.

Bu değerlere sahip, Millet ve Bayrak ile sorunu olmayan, Yurtdışında ve Ülkemizin her köşesindeki sanayici ve   İşadamlarımıza yüreğimiz ve kapımız siyasi görüşü ne olursa olsun sonuna kadar açıktır.

 

Bu vesileyle TÜRK AHİLERİ SANAYİCİ VE İŞADAMLARI Derneğimizin Ülkemize ve insanlığa başarılı çalışmalar ile katma değer sunmasını yüce Allahtan diler, siz kıymetli basın mensuplarımıza katılımınız için teşekkür ederiz.Saygılarımızla. ” diyerek konuşmasına son veren İbrahim Çam ve Ahi ruhlu dernek kurucularına başarılar dileriz.

ahisiad1 ahisiad2 ahisiad3 ahisiad4 ahisiad5 ahisiad9 ahisiad11 ahisiad13 ahisiad14 ahisiad15 ahisiad16 ahisiad17 ahisiad18 ahisiad19 ahisiad20 ahisiad22 ahisiad23 ahisiad24 ahisiad25 ahisiad27 ahisiad29 ahisiad30 ahisiad31 ahisiad32

 

 

Kontrol Edin

AHİLİK PROTOKOLÜ İMZALANDI

Pendik Kaymakamlığı, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ahisiad ortaklığında, Pendik’te bulunan 15 Mesleki Teknik …

Bir cevap yazın