Pazar , Ekim 21 2018
Anasayfa / HABERLER / “Dünden Bugüne Ahilik ve Kümeleşme” Semineri

“Dünden Bugüne Ahilik ve Kümeleşme” Semineri

Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği tarafından Pendik Hükümet Konağı Konferans salonunda gerçekleşen,konuşmacı olarak Prof. Dr. Ahmet KALA Bey’in katıldığı 3. Ahilik Seminerine ilgi yoğundu.

Prof.Dr Ahmet KALA tarafından sunulan “Dünden Bugüne Ahilik ve Kümeleşme” seminerine, Kars Vali Yardımcısı Cevat Uyanık, Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Pergel, Çayırova Belediye Başkan Yardımcısı Refik Tartar, Prof.Dr Ahmet Kala, Prof. Dr Murat Esin, Siyasi Parti Başkan ve Yöneticileri, Gebze Teknik Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Bölümü Öğretim Üyesi ve Türk Mühendisler Birliği Odası İstanbul Şube Başkanı Dr.Hüseyin Pehlivan, Türk Mühendisler Birliği Odası İstanbul Şubesi Yönetim kurulu üyesi Çevre Yüksek Mühendisi Halil Hız, Sgk Pendik Şube Müdür Yardımcısı Necati bey, Türk Eğitim Sen 6. nolu Şube Başkanı Sami Çelik, Öz Gıda İş Sendikası Başkan Yardımcıları ramazan Gülpolat ve Cemal Öztürk, Eryetiş Balkanlar Genel Eğitim Koordinatörü Zeki Kayhan, Balkanlar Koleji Müdür Yardımcısı Şifai Kaya, Yeşilay Pendik şube Başkanı Mehmet Topal,Denizli Ahiyad Başkanı Ali Ordu, Pendik Markalar Beraberliği Başkanı Selim Halıcı, altınorduspor Kulubü Başkanı Hüseyin Erkubilay, Türkiye Danışmanlar Derneği Kurumsal Yönetim Danışmanlığı Komisyon Başkanı Orhan Kurtoğlu, Dünya Kırşehirliler Derneği Oluşum Koordinasyon başkanı Ünal Kaya, Çaykaralılar Derneği Başkan Yardımcısı Muzaffer Yıldız, Gebze Harem Minibüsçüleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ramis Yılmaz, Öyder Kırşehirliler Dernek Başkanı Seyfi Yıldız, Ayder Kurucu Başkanı İsrafil Bedir, Çiçekli Kırşehir Derneği Başkanı Cemil Baştuğ, Hollanda’da Türk iş Adamlarımızdan Erdoğan Yüce çok sayıda İş adamlarımız ve basın mensuplarımızın katılımsağladılar.

Saygı duruşu ve geçmişlerimizin ruhuna okunan Fatihayı şerifin ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.
Kısa adı AHİSİAD olan Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği Genel Başkanı İbrahim Çam açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Konuşmasında Ahisiad’ın kurulum aşamasından, bugüne başarılı şekilde yürüttükleri faaliyetleri anlatan başkan Çam, Ahilik bize anamızın ak sütü gibi bize helal bir mirastır dedi. Ancak sorumluluğunu ve manevi ağırlığının farkındayız bu değeri yıpratmadan bu değere yakışır bir şekilde karıncanın Hz. ibrahim’in ateşine su taşıdığı gibi çalışacaklarını kaydeden başkan Çam, Ahiliğin Kültürel olduğu kadar, sanayi ve ticaret ahlakındada çalışmalarımızla tamamlamamız gerektiğini ifade etti. Müslüman olmamasına rağmen AHİ teşkilatının devamı olan LONCA teşkilatlarımızdan ahlaklı ticareti öğrenen ülkemizdeki gayri müslim tacirler için kullanılan ‘dürüst tacir’ ifadeleri artık damarımıza dokunmaktadır. Türk Milletin kendine has ve bugünlerde en büyük sermayesi olan Sosyo-Ekonomik, ve Sosyo-Kültürel açıdan Kurtuluş reçeteleri olan AHİ-LONCA Teşkilatlarının mirasına sahip çıkmak amacındayız. AHİLİK Teşkilatı. Ahlaklı ve Paylaşabilen tüccar olabilme erdemini kendisine şiar edinip, bu yönde gayret gösteren tacirlerimizi biraraya toplayıp güç birliği içinde Milletimize ve Devletimize katkı vermek amacıyla AHİSİAD kuruldu. İnsanımızın içinde saklı cevher olan Ceddimizden miras, AHLAKLI TİCARETTE BİRLİKTELİK gücünü hatırlatmak istedik. Asıl amaç buydu. Diyerek sözlerini tamamladı.
Prof.Dr Ahmet Kala hocamız “Dünden Bugüne Ahilik ve Kümeleşme” konulu seminerinde önemli noktalara değindi.Rusya, Ukranya gibi Kuzey blok ülkelerinin özellikle bavul ticareti diye adlandırdıkları Beyazıt, Laleli. Aksaray’da esnafın nerdeyse zarar ile kar arasında ticaret yaptıklarını hatta zarara kadar gittiklerini anlattı.Bu kaç para dendiğinde bir esnafın 100 TL. ikinci esnafın 90 TL. üçüncü esnafın 80 TL ye kadar maliyeti bile olmayan miktarlara düştüğüne değinen Prof Dr Ahmet Kala bu nedenle ticari ahlakımızı yitirdiğimiz için ihracattada son derece yara alıyoruz.BU nedenle müşteriler artık doğu blok ülkelerine Çin’e kaymıştır.Bir fabrikada önce üretecek. Sonra depolayacak ve daha sonrasında satacaksınız.Hiçbir üretici okadar artık bekleyemez durumda.Ama çin ne yaptı sıcak satış dediğimiz internet satışlarına yönelerek önce parasını alıp sonra malını göndermeye başladı.Demekki günümüzde ticareti doğru düzgün yapmadığımız zaman elimizdeki değerleride kaybedebiliyoruz dedi.Ahi Evran kurduğu Ahilik teşkilatı ile üretime teşvik etti. Kadın teşkilatları kurdurdu. İşte Selçuklu ve Osmanlı’nın modeli oldu Ahilik diyerek bilinmeyen değinilmeyen önemli güncel konularla karşılaştırarak bir Ahilik modelinin hem kültürel alanda hemde sanayi alanında birbiriyle nasıl fayda sağlaması ve birleşmesi gerektiğini anlattı.Ahisiad’ın çıkış niyetinin önemli olduğuna bununlada doğru yolda ilerleyeceğine inandıklarını ifade ettiler.

Program sonunda Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği Genel Başkanı Sayın İbrahim Çam bey, Prof. Dr. Ahmet Kala hocamıza Plaket ve hediyeler takdim ettiler.Derneğe kısa sürede ciddi destekleri olan Kars Vali Yardımcımız Sayın Cevat Uyanık beyede dernek faaliyetlerine desteklerinden dolayı Plaket ve hediyeler takdim ettiler.

Program katılımcıların toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

VP5B1220 VP5B1099

VP5B1105 VP5B1114

VP5B1115 VP5B1119

VP5B1120 VP5B1126

VP5B1129 VP5B1136

VP5B1139 VP5B1141

VP5B1195 VP5B1199

VP5B1216 VP5B1184

Kontrol Edin

31.Ahilik Haftası Kutlaması Ahisiad Organizatörlüğünde icra edildi

İstanbul Valiliği AHİLİK HAFTASI KUTLAMA KOMİTESİ üyesi AHİSİAD ın gerçekleştirdiği Ahilik Haftası Kutlamaları Ümraniye Programı; …